Blog Image

Alfreds place in Cyberspace

Klättra

Dagliga händelser Posted on Mon, June 14, 2021 00:39:28


Mer cykling

Dagliga händelser Posted on Fri, June 11, 2021 09:29:39

Och lite hinderbana



Alfred cyklar

Dagliga händelser Posted on Sat, June 05, 2021 20:06:53

Vi har varit lite småoroliga över att Alfred varit helt ointresserad av att lära sig cykla. På skolan i veckan så kommenterade jag en annan grabb som cyklade på en tvåhjuling, och då kläcker Alfred ur sig “jag kan också cykla…”

Jo han kunde ju det, bara inget han visat hemma. 7-årscykeln fick först stå kvar i garaget, den var lite läskigt hög. Fram togs 5-årscykeln och av åkte stödhjulen i raskande fart.

Han kunde cykla hur bra som helst. Nu har det blivit mycket cyklande i veckan! 😀

Först börjades med den blå cykel. Den fick Alfred när han fyllde fem, men den är knappt cyklad på.
Sedan byttes det till den nya han fick nu i år när Alfred fyllde 7 år. Sadeln skall höjas när det känns bra.
Första körningen på infarten 😀


Hinderbanan

Dagliga händelser Posted on Sun, May 30, 2021 14:19:10
i Kungsbackaskogen



Mer fotboll

Fotboll Posted on Wed, May 19, 2021 10:58:25
A boy and his ball!
Träning bollkontroll
Passningsövning


Erik-dagen

Dagliga händelser Posted on Tue, May 18, 2021 08:35:07

Grattis på namnsdagen älskade son Alfred Carl ERIK Ensio 🙂



Fotboll och Smarholmen

Fotboll Posted on Sat, May 08, 2021 22:32:20
Fotbollsträning
i trädgården
Träning
Smarholmen


Fokus

Dagliga händelser Posted on Fri, April 16, 2021 16:07:34


Smarholmen

Dagliga händelser Posted on Mon, March 15, 2021 00:36:40
Smarholmen med syster yster


Lekpark Kungsbacka och Skolan

Dagliga händelser Posted on Sun, March 14, 2021 23:32:49
Högt upp!
Full fart med gungan


5/3 födelsedag

Dagliga händelser Posted on Sun, March 14, 2021 23:28:22
Iklädd födelsedagspresent
Flera Lego i present 😀


Sandsjöbacka naturreservat

Dagliga händelser Posted on Mon, March 01, 2021 19:40:11
Långa spångar
Avsluta på MAX är bra efter dag i skogen


Snö!

Dagliga händelser Posted on Wed, February 17, 2021 19:21:16

Äntligen lite riktig snö! ❤



Blandade bilder december och januari

Dagliga händelser Posted on Sat, January 09, 2021 19:45:33
Lucia
Stillsamt i trappan
Viktigt att bygga Lego rätt
Stilig ung man
Kul på Kungsbackaskogens lekplats
Snökul på baksidan
Tulebosjöns pulkabacke


Pepparkaksgubbe och dans

Dagliga händelser Posted on Mon, November 16, 2020 21:55:35


Bullar, bilar och barnrum

Dagliga händelser Posted on Sun, September 27, 2020 22:02:01
Mamma bakat bullar…
Allvarlig ung man
Alfreds plats i “nya” rummet
Bilkörning på Coop


Lustig morot

Dagliga händelser Posted on Fri, September 18, 2020 23:04:48
hittades i landet idag


Diverse bad/båtbilder

Dagliga händelser Posted on Sun, August 16, 2020 18:10:58
Glass på Kalvö


Glad cowboy

Dagliga händelser Posted on Thu, July 23, 2020 23:09:08


Borasjön

På resande fot Posted on Thu, July 23, 2020 10:43:04
Gungning efter den obligatoriska pausen vid Borasjön.


Ramnö

På resande fot Posted on Sat, July 18, 2020 21:16:25
Softar efter bad
Med mormor


Bad i Torstensvik

Dagliga händelser, På resande fot Posted on Wed, July 08, 2020 21:26:05


Kul på stranden ?

Dagliga händelser Posted on Thu, June 25, 2020 20:40:25


Blandade bilder juni

Dagliga händelser Posted on Thu, June 25, 2020 10:05:56
Kapten Alfred styr på Kungsbackafjorden
Mamma var också med
Finurlig i trädgården
Funderar i trädgården
Galenpanna
Å hej!
Spiderman som snott Merlisn cape var på besök


Syskongunga

Dagliga händelser Posted on Tue, May 26, 2020 19:39:44


Next »